respublika.lt

Per kiek laiko praeina alergija?

(3)
Publikuota: 2024 kovo 25 09:51:37, manodaktaras.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Alergija gali trukti nuo kelių minučių iki kelių dienų. Tačiau kai kurioms alerginėms reakcijoms išnykti gali prireikti nuo dviejų iki keturių savaičių, net ir taikant reikiamą gydymą. Nuo ko tai priklauso?

 

Lengva alergija, tokia kaip dilgėlinė, šienligė ar nosies užgulimas, gali išnykti per kelias valandas ar dieną, taikant gydymą vaistais. Kai kuriems asmenims ji gali išnykti natūraliai. Sunki alerginė reakcija - anafilaksija - gali būti pavojinga gyvybei, tad tokiam asmeniui būtina kuo skubiau suteikti pirmąją pagalbą.

Laikas, per kurį alergija praeina, skiriasi priklausomai nuo kelių veiksnių: alerginės reakcijos sunkumo, paciento imuninės sistemos, taikomo gydymo. Kai kurios alergijos gali nuolat atsinaujinti tam tikrais metų laikais, pavyzdžiui, pavasarį - žiedadulkių sezono metu, tad gali susidaryti įspūdis, kad alerginės reakcijos trunka ilgiau nei įprastai.

Kas yra alerginė reakcija?

Alerginė reakcija pasireiškia, kai organizmo imuninė sistema nekenksmingą medžiagą (alergeną) identifikuoja kaip grėsmę ir kaip atsaką į ją sukelia įvairias reakcijas. Dėl šių imuninių reakcijų išsiskiria cheminė medžiaga - histaminas, kuris sukelia tokius simptomus kaip niežulys, paraudimas, bėrimas, sloga, o sunkiais atvejais pasireiškia jau minėta anafilaksija.

Dažniausiai pasitaikantys alergenai:

*žiedadulkės

*dulkių erkutės

*naminių gyvūnų pleiskanos

*tam tikri maisto produktai (pvz., žemės riešutai, vėžiagyviai, kiaušiniai)

*vabzdžių įgėlimai

*kai kurie vaistai

Alerginės reakcijos yra gana dažnos ir gali pasireikšti, po kontakto su alergenu praėjus nuo kelių sekundžių iki kelių valandų. Daugelis alerginių reakcijų būna lengvos, tačiau gali pasitaikyti ir pavojingų gyvybei. Jos gali paveikti tik keliose kūno vietose arba apima visą kūną.

Asmenys, kurie žino apie savo organizmo sunkias alergines reakcija, turėtų nešiotis skubios pagalbos vaistus, pavyzdžiui, epinefrino autoinjektorių, ir privalo informuoti kitus apie savo alergiją.

Dažniausi alerginių reakcijų simptomai

Odos simptomai:

*niežulys

*dilgėlinė (raudonos, iškilusios, niežtinčios žaizdelės)

*paraudimas

Kvėpavimo simptomai:

*sloga arba užsikimšusi nosis

*čiaudulys

*kosulys

*švokštimas

Virškinimo trakto simptomai:

*pilvo skausmas

*pykinimas ir vėmimas

*viduriavimas

Nervų sistemos simptomai:

*galvos svaigimas

*sumišimas

*nerimas

Akių simptomai:

*niežulys

*paraudimas

*patinimas

Anafilaksija:

*kvėpavimo pasunkėjimas

*greitas širdies plakimas

*silpnas pulsas

*kraujospūdžio sumažėjimas

*dusulys

*alpimas

*rijimo sunkumai

*tinimas (ypač veido, lūpų, akių)

Būtina skubi medikų pagalba, jei pasireiškia:

*Veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas

*Pasunkėjęs kvėpavimas arba švokštimas

*Greitas širdies plakimas arba krūtinės skausmas

*Galvos svaigimas

*Pykinimas ir vėmimas

*Pilvo skausmas

*Pojūtis, jog sunku nuryti

*Greitas arba silpnas pulsas

Patarimai, kaip išvengti alergijų

Atpažinti ir vengti alergenų

Nustatykite konkrečius alergenus, kurie jums sukelia alergijos simptomus, ir venkite jų poveikio. Jei esate alergiškas maistui, atidžiai skaitykite maisto produktų etiketes, kad išvengtumėte alergines reakcijas sukeliančių ingredientų.

Palaikykite švarą savo aplinkoje

Reguliariai valykite dulkes ir siurbkite namus, kad sumažintumėte alergenų kiekį ore. Naudokite oro valytuvus ir laikykite uždarytus langus bei duris, kad sumažintumėte lauko alergenų kiekį. Dažnai skalbkite patalynę, užuolaidas ir pliušinius žaislus, taip sumažinsite dulkių erkučių kiekį.

Vaistus vartokite pagal gydytojo nurodymus

Gydytojo nurodytus nereceptinių ar receptinių vaistų, pavyzdžiui, antihistamininių preparatų, nosies purškalų ar dekongestantų, vartojimas gali padėti suvaldyti simptomus ir išvengti reakcijų. Imunoterapija taip pat gali sumažinti simptomus.

Dažnai plaukite rankas

Dažnas rankų plovimas, ypač po buvimo lauke ar sąlyčio su galimais alergenais, gali padėti sumažinti alergenų poveikį ir išvengti alerginių reakcijų.

Dėvėkite atitinkamus drabužius

Jei esate lauke, dėvėkite skrybėlę, akinius nuo saulės ir apsauginę veido kaukę, kad sumažintumėte ore esančių alergenų poveikį, ypač viešoje vietoje ar žmonių minioje. Pjaudami veją ar užsiimdami kita veikla lauke dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis, kelnes ir pirštines.

Laikykitės sveikos mitybos

Subalansuota ir maistinga mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir skaidulų, gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti alergijos atsiradimo tikimybę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+4 +13 C

+10 +16 C

+10 +17 C

+18 +22 C

+15 +24 C

+20 +23 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s