respublika.lt

Pusė mln. eurų - informacijai ar agitacijai?

(21)
Publikuota: 2024 gegužės 08 15:14:55, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Žmonės stebisi, kad vietoj referendumo informacinės kampanijos organizuojama agitacija ir formuojama nuomonė, kaip reikia balsuoti. Stop kadras

VRK skaičiuoja, kiek pinigų rinkiminei kampanijai jau surinko kandidatai į prezidentus. O štai kartu su šiais rinkimais vyksiantis referendumas, kurį organizuoja Seimas, finansuojamas iš biudžeto. Reklamai apie referendumą dėl dvigubos pilietybės skirta beveik pusė milijono. Tačiau žmonės stebisi, kad vietoj informacinės kampanijos organizuojama agitacija ir formuojama nuomonė, kaip reikia balsuoti.

 

Į „Vakaro žinias" kreipėsi skaitytojas Albertas, pastebėjęs referendumo reklamą per televiziją. Vyrui susidarė įspūdis, jog tai ne informacinė kampanija, o agitacija. „Iš pradžių net nesupratau, ką norima pasakyti, nes pasirinktas tarsi repo dainos žanras, o reklamos pabaigoje nurodoma referendumui skirta interneto svetainė. Tik tada supratau, kad čia kalbama apie per prezidento rinkimus vyksiantį referendumą. Kai tą reklamą transliavo vėl, įsiklausiau į žodžius ir nustebau", - pasakoja Albertas.

Keistai skambėjo vaizdo klipo tekstas, kuriame, kaip jis mano, tarp eilučių bandoma suformuoti nuomonę, kaip reikėtų balsuoti referendumo metu. „Kiek galima kryžiuoti ietis, kas gali, kas negali būti Lietuvos pilietis? Suapvalinti reikėtų klausimą svarbų - kiek žmonių kurs Lietuvą savo darbu. Kurie už jūrų marių mylias numynę mūsų talentai laikys Lietuvą savo tėvyne? Po pasaulį pasklidusi lietuvių galybė. Tai kiek piliečių turės Lietuvos valstybė?

Referendume dėl pilietybės išsaugojimo susitarkime, balsuokime, suapvalinkime Lietuvą", - tokie žodžiai skamba įraše. Jame taip pat matyti užrašas: „suapvalinkime Lietuvą."

Albertas įsitikinęs, kad tai - ne informacija, o agitacija: „Šiais žodžiais akivaizdžiai bandoma formuoti nuomonę, kad reikia suteikti pilietybę užsienyje gyvenantiems žmonėms, kad jie yra mūsų talentas, kad jie garsina Lietuvą. Nesakoma: ateikite į referendumą ir pasakykite savo nuomonę. Sakoma: suapvalinkime Lietuvą! Man atrodo, kad tai akivaizdi agitacija."

Vyras sako, kad kartą jau buvo balsavęs referendume dėl šio klausimo. „Aš jau pasisakiau prieš dvigubą pilietybę, todėl man šis referendumas yra kaip pasityčiojimas iš jau išreikštos nuomonės. Negana to, žmonės tinkamai net neinformuojami už ką jie balsuos. Jiems nepateiktas naujas Konstitucinis įstatymas, kuriuo valdžia pati ir nuspręs, kaip tas dvigubos pilietybės institutas veiks. Tai yra akių dūmimas ir dar už mūsų pinigus", - sako Albertas.

„Vakaro žinioms" Vyriausybės spaudos tarnybos atstovai atsakė, kad 2023 m. spalio-lapkričio mėnesiais vyko pirmasis visuomenės informavimo kampanijos etapas, kurio metu buvo komunikuojama apie artėjantį referendumą dėl pilietybės išsaugojimo ir tai, kas juo sprendžiama.

„Antrasis intensyvus visuomenės informavimo etapas prasidėjo šių metų kovo pabaigoje ir tęsis iki gegužės 12 d. „Šiuo laikotarpiu planuojama pasitelkti kuo platesnį spektrą informavimo priemonių.

Iš viso plačios apimties visuomenės informavimo kampanijai per abu jos etapus numatyta skirti iki 450 tūkst. eurų (suma su mokesčiais)", - nurodė Vyriausybės atstovai.

P.S. Beruošiant straipsnį, į redakciją vėl paskambino skaitytojas Albertas, kuris nusistebėjo - sutapimas ar ne, bet „Vakaro žinioms" pradėjus domėtis referendumo vaizdo klipu, per televiziją pradėtas transliuoti kitas, labiau informacinis, nei agitacinis įrašas apie referendumą.

Komentaras

„Vakaro žinios" taip pat kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją su klausimais, ar šiuo atveju, kai referendumo viešinimas yra organizuojamas iš biudžeto pinigų, reklaminiuose klipuose žmonės turi būti informuojami apie vykstantį referendumą, ar galima ir agituoti kaip balsuoti? VRK iš pradžių nenorėjo vertinti reklamos, bet po kelių papildomų paklausimų nurodė, kad Vyriausybei buvo pavesta informuoti visuomenę apie referendumui teikiamo klausimo svarbą. Įstatyme, išskyrus bendrą ribojimą vykdyti referendumo agitaciją, nėra nustatyti apribojimai Vyriausybei vykdyti informacinę kampaniją.

„Informacija apie vykstantį referendumą, jo svarbą Valstybės ir Tautos gyvenimui, atvykusių balsuoti referendume piliečių skaičių, dokumentus, kuriuos būtina turėti balsuojant referendume, kvietimas atvykti balsuoti ar kita informacija, kuria neraginama nedalyvauti referendume, balsuoti už arba prieš referendumui teikiamo sprendimo priėmimą, nelaikoma referendumo agitacija", - rašoma teisės aktuose.

Kartu VRK patikino, kad nėra gavusi jokio skundo dėl šios reklamos. Pasiteiravome, ar VRK pati gali inicijuoti tyrimą? Buvo patvirtinta, kad tokią teisę VRK turi. Tik nežinia, ar pasinaudos.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
41
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate žinią, jog pernai festivaliuose net pusė lankytojų vartojo narkotikus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +20 C

+10 +21 C

+12 +19 C

+15 +26 C

+17 +25 C

+19 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s